Subscribe to my full feed.

14 Şubat 2013 Perşembe

14 Şubatı neden kutluyoruz ve 100.post....

                 Bu post benim 100.postum...İlk blog açtığımda nereye kadar ilerleyebileceğimi  bilemiyordum tabiki,zaman zaman sıkıldım,zaman zaman işlerden güçlerden zamansızlıktan yazamadım,bazı zamanlar çok uzun aralar verdim,bazı zamanlar çok sıklıkla post yazdım ama her zaman kalbimde blogumun yeri farklı oldu.Çok güzel dostluklar kurdum ,güzel arkadaşlar edindim,çok uzaklardan, çok yakınlardan ......Beni takip eden ,yorumlar yazan,yanımda olan,seven sevmeyen,blogumu beğenen yada beğenmeyen herkeslere çok çok teşekkür ederimm.....İyi blog açmışım iyiki blog arkadaşlarım var hepinize kocaman sevgiler.....
             
                    
               Şimdi gelelimm malum günümüzün anlam ve ehemmiyetine....Malum haftalardır bir kırmızı kalpler,ayıcıklar,kurabiyeler,pastalar,özel hediyeler havalarda uçuşuyor...Peki neden kutluyoruz biz SEVGİLİLER gününü.....
Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentineismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizceSt. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.[1]
Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.

Ayrıca Tarihçede de farklı bir yeri var ,

Şubat ayı bereket festivalleri [değiştir]


1712 yılına ait İsveçalmanağında 14 ŞubatValentine olarak belirtilmiş
Şubat ayı ortasının aşk ile ilişkisi antik çağlara dayanmaktadır. Antik Yunan takvimlerinde, Ocak ayı ortası ile Şubat ayı ortasının arasında kalan zaman Gamelyonayı olarak adlandırılmıştı ve Zeus ile Hera'nın kutsal evliliğine adanmıştı.
Antik Roma'da 15 Şubat, bereket tanrısı Lupercus'un onuruna, Lupercalia günü olarak kutlanmaktaydı. Bu günde, Lupercus'un din adamları tanrıya keçi kurban ederlerdi. Daha sonra kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus'u simgeleyerek, Roma sokaklarında koşturup, karşılaştıkları herkese dokunurlardı. Genç kızlar gönüllü olarak ileri atılır ve bereket tanrısının dokunuşundan paylarını almaya çabalarlardı. İnanışa göre bu dokunuş sayesinde doğurganlıkları kolaylaşacaktı.
Lupercalia bayramının arifesi olan 14 Şubat'ta genç erkeklerin genç kızların isimleri yazlı kura çekerek bayram boyunca 'çift' olma alışkanlığı vardı. 469'da Papa bu gayri-Hıristiyan bayramını yasaklayarak sadece kura çekilişine izin verdi. Ancak artık kuralarda kızların değil azizlerin isimlerini yazlıydı.

Valentine 

Valentine [değiştir]


Sevgililer Günü kartı

Sevgililer Günü kartı
1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi'ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir:
Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dökümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine'nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir.
1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

Orta Çağ [değiştir]

Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı ilk olarak 14. yüzyıla ait kaynaklarda görülmektedir. 1381 tarihli Parlement of Foulesadlı kitaba göre, Fransa'da ve İngiltere'da 14 Şubat geleneksel olarak kuşların çiftleşme günü olarak bilinmekteydi. Günün bu özelliğinden dolayı sevgililer birbirlerine güzel sözler yazan notlar vermekteydi ve bu notlarda birbirlerine Valentine diye hitap etmekteydiler.
Hıristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu efsanelerde geçen başlıcaları şöyledir:
  • Valentine, öldüreleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine "Valentine'ninden" imzalı bir aşk notu vermişti.
  • Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım etmişti.

Günümüzde Sevgililer Günü [değiştir]

14 Şubat, 1800 yıllarda Amerika'lı Esther Howland'ın ilk Sevgililer Günü kartını yollamasından bu yana çok sayıda insanın kutladığı toplumsal bir olay olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak olayın ticari yönü çok fazla önem kazanmış, sevgililer günü tüm dünyada ticaretin canlandığı bir dönem haline gelmiştir.

Sevgililer günü adetleri [değiştir]


Sevgililer Günü çikolataları

Sevgililer Günü için kalp simgeleriyle süslenen bir ağaç
Sevgililer günündeki en yaygın uygulama eşe ya da sevgiliye verilen karttır. Bu kartlara sevgi mesajları, aşk şiirleri vs. yazılır.
14 subat sevgililer gunu.svg
Özellikle batı medeniyetlerinde, sevgilisi olmayanlar hoşlandıkları kişilere kart gönderir. Alıcı kişi, içinde genellikle "Sevgilim olur musun?"[2] yazan bu imzasız kartın kimden geldiğini bulmaya çalışır.
Sevgililer gününde hemen herkes sevgililerine veya eşlerine bu günün ruhu ile bütünleşen, karşı tarafa sevgilerini anlatan hediyeler verir. Bu hediyelerin başında çiçekler ve çikolata gelir.
Sevgililer Gününü çiftler genellikle başbaşa geçirirler. Başbaşa gidilen romantik bir yemek ya da evde hazırlanan romantik bir sofra en yaygın kutlamalardandır.
Çiftler, Sevgililer Günü'nün gecesinin de özel olması için çaba gösterirler. Kimi çiftler, bu güne has, cinselliği ön plana çıkarıcı kıyafetler ve iç çamaşırları alırlar. En çok tercih edilen renk, tutkuyu sembolize eden kırmızıdır.
Bunların yanı sıra, Sevgililer Günü çok sayıda evlenme teklifinin de gerçekleştiği bir gündür.

Dünyada sevgililer günü [değiştir]

Hristiyan kökenli bayramlardan biri olduğu için bir çok müslüman ülkesinde hoş karşılanmamaktadır. Suudi Arabistan'da resmi olarak da kutlama etkinlikleri ve İslami olmayan bu Hristiyan Bayramının kutlanmasında kullanılan ürünlerin satışı ülkede yasaklanmıştır.

8 yorum:

sekermutfağımız dedi ki...

Sevgili Hande, blogunun daha nice 100üncü yayınları olsun.Sevgiler:))

GiSi dedi ki...

Bu güzel bilgileri paylaştığın için çok teşekkür ederim Handeciğim.
Ayrıca hayırlısıyla daha nice 100.postların olsun İnşaAllah.

Ege dedi ki...

Günün anlam ve önemine uygun bir yazı olmuş :) Nice 100 yazı dilerim :)

HANDE CİGER dedi ki...

Sevgili şeker mutfak,Gisi,Ege çok teşekkür ederimm hepinize...yüreğinize sevgiler dolsun taşsınnn sadece bugün değil ömrünüz boyunca....kocaman sevgiler....

mevlüde Turk dedi ki...

Guzel arkadasim benim ben bunlari bilmiyordum valla, ama okurken Valentine'in olumu bana: kor oldu, badem gozlu oldu sozunu hatirlatti:))
Hani olmeden kiyemti bilinmeyen ressamlar gibi:)) Ben boyle guzel duygularin bir gune sikistirilmasina karsiyim acikcasi, ama yapilan hazirliklar, harcanan emekleride gozardi etmemek gerek. Cok guzel bir paylasim olmus, insallah milyonlarca 100 postlarin olur....

HANDE CİGER dedi ki...

Canım arkadaşımm kutladığımız günlerin bazen nedenini bilmiyoruz anlamlarını bilmiyoruz.O yüzden böyle bir post hazırlamak istedim.Sevgi bence o kadar büyük bir duyguki bir güne değil bir ömre sığmasını gerektirir.Kocaman sevgiler bende de arkadaşım saolasın....

turuncu oda dedi ki...

Tüm günlerin sevgi dolu geçsin canım benim...iyiki o ilk postu yazmışsın...seni tanıdığım için mutluyum...nice 100 lere ve nice sevgi dolu günlere....

HANDE CİGER dedi ki...

Canımmmmmm arkadaşım iyiki o ilk postu yazmışşım evet yoksa senin gibi bir arkadaşı nerden tanıyacaktım.kocaman kalpli,kocaman cesaretli ,müthiş yetenekli güzel kadın iyiki geldin hayatıma....